News e Novità

Podstawowe zasady bezpieczeństwa przy pracy z rozpuszczalnikami

W każdej firmie, w której stosowane są rozpuszczalniki, obowiązkowe jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa pracy z tymi chemikaliami.

Główne wymagania dotyczące bezpiecznej pracy wynikają z toksycznych i łatwopalnych właściwości rozpuszczalników i są następujące:

  • Unikać impulsów (źródeł) zapłonu (uderzenie, tarcie, iskrzenie urządzeń elektrycznych, elektryczność statyczna, wtórne i pierwotne wyładowania atmosferyczne, otwarty ogień, palenie);
  • zapobiegać powstawaniu mieszanin wybuchowych oparów rozpuszczalników w powietrzu (rozlanie, wycieki z urządzeń, parowanie z narażonych powierzchni, pęknięcia aparatury, przypadkowe uwolnienia, oddychanie przez zbiorniki itp.)
  • zapewnienie bezpiecznych, higienicznych i sanitarnych warunków pracy;
  • prawidłowe i terminowe stosowanie środków ochrony osobistej i sprzętu gaśniczego;
  • umiejętność udzielenia w porę pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wypadku.

Pomieszczenia i budynki, w których przeprowadzane są prace z rozpuszczalnikami wieloskładnikowymi, muszą być w sposób pewny odizolowane od innych pomieszczeń. Ponadto muszą być one wyposażone w wentylację nawiewną i wywiewną, a w razie potrzeby w specjalne pompy miejscowe, które zapewniają dopuszczalne stężenie par rozpuszczalnika w pomieszczeniu.

Bezpieczeństwo pożarowe przy pracy z rozpuszczalnikami wieloskładnikowymi

Podczas pracy w obszarach, w których mogą powstawać wybuchowe mieszaniny par rozpuszczalników z powietrzem, nie należy używać stalowych narzędzi ręcznych, aby uniknąć iskrzenia w wyniku uderzeń. W takich przypadkach należy stosować narzędzia z miedzi, mosiądzu lub brązu, tzn. z metali, które nie wytwarzają iskier przy uderzeniu. Jeśli chodzi o stalowe narzędzia tnące, powinny być one obficie nasmarowane smarem (smar, solidol itp.).

Praca w strefach zagrożonych wybuchem i pożarem w obuwiu metalowym jest zabroniona. Urządzenia elektryczne, sprzęt elektryczny, oprawy oświetleniowe i przewody w lokalu muszą być użytkowane zgodnie z zasadami instalacji elektrycznej i być w pełni sprawne.

W celu ochrony przed elektrycznością statyczną, a także wtórnymi skutkami wyładowań atmosferycznych (indukcja elektromagnetyczna i elektrostatyczna), które łatwo mogą spowodować eksplozje i pożary, konieczne jest uziemienie łączności, urządzeń, zbiorników i jednostek pływających. Zaleca się również nawilżanie powietrza w strefach niebezpiecznych do 70% wilgotności względnej lub zwilżanie powierzchni materiałów elektrostatycznych, wyposażenie podłóg w materiały o zwiększonej przewodności elektrycznej oraz zainstalowanie uziemienia przewodzącego w strefie niebezpiecznej w celu odprowadzenia ładunków elektrostatycznych.

Odczynniki i inne chemikalia można kupić w sklepie internetowym pod adresem https://afd-market.pl/catalog/odczynniki-chemiczne.

64c504c8a75f2a4e64411e483b15d40d